Dla każdego coś.... (?)

Zima - wbrew temu, co widać za oknem - podobno powoli odchodzi, 
niektórzy myślą o przeprogramowaniu się na tryb wiosenny, zredukowaniu masywności obuwia i kilogramów odzieży, 
więc może warto - przy tej okazji - pomyśleć o urozmaiceniu półki z książkami? 
Mam kilka propozycji.
Może znajdziecie coś dla siebie. Ja już planuję... 



Po pierwsze: 

Amélie Nothomb, Zbrodnia hrabiego Neville'a
premiera: 28 kwietnia
 

Amélie Nothomb w najlepszej formie
czyli kryminalna tajemnica, okraszona szczyptą psychozy,
doprawiona łyżką sarkazmu i garścią czarnego humoru.
Słowem – doskonała rozrywka!

Opis: Nastoletnia córka hrabiego Henri’ego Neville’a, crème de la crème arystokraty belgijskiego, o imieniu Sérieuse (Poważna), ucieka z domu. Hrabia odnajduje ją u wróżki. Ta oznajmia mu, że wkrótce, w czasie słynnego w całej okolicy garden-party Neville zabije jednego z zaproszonych gości. Ma to być ostatnie  przyjęcie w posiadłości hrabiego, gdyż ten bankrutuje. Nasz bohater nie zastanawia się jednak czy, w związku z przepowiednią, odwołać garden-party. Sprawdza jedynie, kogo z zaproszonych gości szczególnie nie lubi. Tych osób jest 25… W podjęciu decyzji ojcu pomoże córka, która słyszała przepowiednię.
Czy na mające nastąpić morderstwo będzie miała wpływ dramatyczna przeszłość Neville’a? A może rozwiązanie tajemnicy czai się w mrocznych murach posiadłości hrabiego lub w jego małżeństwie? Kto straci życie podczas krwawego garden-party?
Amélie Nothomb - fenomen wydawniczy i literacki, ur. 1966 w Belgii, pisze od 17 roku życia. Sama deklaruje, że pisze cztery książki w ciągu roku, ale publikuje tylko jedną (w sumie wydała 24 powieści, 18 tłumaczeń ukazało się  w Polsce, w wydawnictwie Muza). Systematycznie pojawia się na listach bestsellerów, jej książki są zawsze ogromnie wyczekiwane przez czytelników. Nowości sprzedają się średnio w samej Francji na poziomie 200 tys. egzemplarzy. Jej książki są tłumaczone na niemal 40 języków. Znana ze swojego ekscentrycznego usposobienia. Nigdy nie rozstaje się z zeszytem i zwykłym plastikowym długopisem marki Bic. Nigdy sama  nie przepisuje swoich manuskryptów na komputer. Ubóstwia czekoladę i odlotowe kapelusze.



Po drugie:

okładka

Opis: W swojej najnowszej powieści, która natychmiast trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów wydawniczych „New York Timesa”, J.D. Robb pokazuje, jak niewiele dzieli wielką miłość od jeszcze większej nienawiści... Nie zapomina o tej starej prawdzie porucznik  Eve Dallas, bezkompromisowa pogromczyni kolejnych morderców. Jako szefowa Wydziału Zabójstw  nowojorskiej policji i zarazem żona multimiliardera Roarke’a, przyzwyczaiła się już, że budzi powszechne zainteresowanie, a jej wszystkie śledztwa są szeroko komentowane w mediach. Jedni ją podziwiają, inni zazdroszczą jej popularności i sukcesów.
Jest też ktoś, dla kogo Eve staje się najważniejszą osobą. Ów ktoś śledzi każdy jej krok, nieustannie o niej myśli, wierzy, że istnieje między nimi szczególna więź. I w imię swojej obsesji potrafi nawet zabić. Pierwszą ofiarą jest pani adwokat, która w sali sądowej zachowała się napastliwie wobec Eve. Potem są następne, zaś na kolejnych miejscach zbrodni sprawca zostawia szokujące wiadomości dla swojej bohaterki. Eve nie chce jednak traktować tego jako sprawy osobistej i nie zamierza rezygnować z kierowania dochodzeniem. A ponieważ w każdej jej reakcji morderca dostrzega jakieś podteksty, śledztwo przemienia się w niebezpieczny pojedynek psychologiczny, gdzie każdy ruch wymaga ostrożności i rozwagi. Bo podziw i uwielbienie bardzo szybko mogą się przekształcić w gniew i nienawiść, a każdy bohater prędzej czy później spada z piedestału…
O autorze: J.D. Robb to pseudonim Nory Roberts, autorki ponad dwustu powieści, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad czterystu milionów egzemplarzy i regularnie trafiają na listę bestsellerów „New York Timesa”. Dużą popularnością cieszy się jej seria powieści sensacyjnych, których akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości.


Po trzecie:

okładka


Opis: Ściskający za serce, lecz ostatecznie krzepiący thriller psychologiczny, w którym ojciec   musi zmierzyć się z pytaniem o to, co wie – i czego nie wie – o swoim nastoletnim synu. 
Przez szesnaście lat żona Simona Connolly’ego codziennie rano wyjeżdżała do pracy w kancelarii prawniczej, podczas gdy on zostawał w domu, by zajmować się dziećmi. Chociaż Simon uwielbiał opiekować się Jakiem i Laney, sporo go to kosztowało: razem z karierą zawodową utracił cząstkę siebie, a w zamian stał się „anomalią bogatego amerykańskiego przedmieścia” – jedynym tatą, który został w domu przy dzieciach, w kręgu zżytych ze sobą i trzymających się razem matek. Prowadząc syna i córkę przez dzieciństwo, pełen obaw i wątpliwości ojciec starał się, jak umiał, mimo że często zastanawiał się, czy wybory, których dokonał, są słuszne. Radosna i towarzyska Laney zawsze radziła sobie świetnie. Ale małomówny Jake od zabaw w grupie i sportu zawsze wolał towarzystwo książek i młodszej siostry. Pewnego listopadowego dnia Simon otrzymuje esemesa: w szkole doszło do strzelaniny. Jedzie pośpiesznie na miejsce zbiórki i razem z tłumem innych niespokojnych ojców i płaczących matek zmuszony jest czekać, przytłoczony niepewnością i burzącymi spokój pytaniami, które przebiegają mu przez głowę. Ile jest ofiar śmiertelnych? Czemu doszło do tej tragedii? Stopniowo policja przyprowadza do rodziców coraz więcej dzieci. Liczba oczekujących maleje, aż wreszcie Simon zostaje zupełnie sam.  Kiedy najgorszy koszmar ojca staje się rzeczywistością, Simon zaczyna obsesyjnie szukać w przeszłości odpowiedzi i nadziei. Wspomina chłopca, którego wychował, i błędy, które popełnił, starając się znaleźć powody i przyczyny tragedii. Gdzie jest Jake? Co się wydarzyło? Czy to możliwe, że nie znał tak naprawdę własnego syna? Jake nie mógłby nikogo zabić… a może jednak? Podczas gdy wokół zaczyna huczeć od plotek, podchwytywanych i rozpowszechnianych przez wścibskie media, Simon rusza na poszukiwanie odpowiedzi. Ale w tylko jeden sposób może zrozumieć, co się stało: musi znaleźć Jake’a. 


Po czwarte:

okładka

Czwarta część bestsellerowej serii mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera. 


Opis: Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania.
Podstarzały i gderliwy SI, Lobsang, zamieszkuje z Agnes na egzotycznym i dalekim świecie. Postanowili wieść normalne życie w New Springfield – adoptowali nawet dziecko. Wydaje się jednak, że nie trafili tam przypadkiem. Krążą pogłoski o dziwnych zjawiskach na niebie, o strachach... Coś jest w tym świecie nie tak…
Miliony kroków od tego miejsca, Joshua dowiaduje się o ojcu, którego nigdy nie znał, i odkrywa sekretną historię rodziny. Nagle niespodziewanie otrzymuje pilne wezwanie z New Springfield.
Lobsang zaczyna rozumieć wagę tego, co dzieje się pod powierzchnią jego świata – i zagraża wszystkim światom Długiej Ziemi. Aby z tym walczyć, potrzebne są połączone wysiłki ludzkości, maszyny i superinteligentnych Następnych. A niektórzy muszą złożyć ostateczną ofiarę. 

O autorach: Terry Pratchett (1948-2015) jako autor opowiadań zadebiutował w wieku 13 lat, w 1971 r. wydana została jego pierwsza powieść „Dywan”. W 1983 r. ukazała się pierwsza część cyklu Świat Dysku – „Kolor magii”. W 1998 r. został uhonorowany przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.
Stephen Baxter (ur. 1957) jest jednym z najpopularniejszych brytyjskich autorów science fiction, laureatem licznych prestiżowych nagród, współautorem „Odysei czasu”. Mieszka w Northumberland.


Po piąte:
okładka

Opis: Prawdziwy mężczyzna to gatunek zagrożony wyginięciem. Tak książka to wołanie o ratunek dla panów.
Współcześni mężczyźni coraz mniej odpowiadają wizerunkowi kulturowemu, który każe im być ostoją kobiety, symbolem bezpieczeństwa i walki o przetrwanie. Panowie bywają dziś często słabi, zmęczeni, przepracowani, z obniżonymi potrzebami seksualnymi.
Coraz trudniej doszukać się w nich cech, które odróżniają samca od samicy. Świat zaczynają również zaludniać metroseksualni osobnicy, będący w zasadzie mężczyznami, jednak znacznie bardziej przypominający pozbawione płci istoty.  Doktor Ewa Kempisty – Jeznach traktuje to zjawisko bardzo poważnie, dowodząc, że winę za ten stan rzeczy ponosi obniżanie się poziomu testosteronu, będące skutkiem niekorzystnego wpływu środowiska oraz fatalnego stylu życia większości współczesnych mężczyzn.  Testosteron zanika, atakowany przez żeńskie hormony – estrogeny, zawarte nie tylko w naszym pożywieniu, ale i wodzie pitnej. Jego poziom obniża się wskutek długotrwałych stresów, do których znoszenia męski organizm nie jest przystosowany, siedzącego trybu życia, a wreszcie faktu, że problem najczęściej pozostaje nieodkryty, ponieważ mężczyźni wcale niechętnie zasięgają porady lekarskiej.  Skutki są zgubne, nie tylko dla zdrowia samych mężczyzn, którzy – pozbawieni odpowiedniej ilości testosteronu – popadają w depresję, tyją, czy nabawiają się różnego rodzaju schorzeń. To również problem dla kobiet, dla których znalezienie prawdziwego mężczyzny staje się z roku na rok coraz większym wyzwaniem. W swojej książce doktor Ewa Kempisty – Jeznach woła o ratunek dla zagrożonych wyginięciem mężczyzn, pokazując, co mogą zrobić sami, i w jaki sposób mogą im pomóc ich życiowe partnerki.  
O autorze: Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach - jest jedynym w Polsce lekarzem medycyny męskiej z międzynarodowym certyfikatem Lekarza od Zdrowia Mężczyzn (Männerärztin CMI). Ukończyła wrocławską Akademię Medyczną, gdzie przez 5 lat pracowała w Klinice Endokrynologicznej. Praktykowała w najlepszych klinikach endokrynologii w Katowicach i w Warszawie. Następnie, przez 32 lata prowadziła we Frankfurcie nad Menem własną, prywatną Klinikę Medycyny Męskiej. Jest założycielką Poradni Medycyny Zdrowia Mężczyzn w Polsce Swissmed Gdańsk oraz Polskiego Towarzystwa Promocji Medycyny Męskiej „Achilles”, a także współorganizatorką Międzynarodowego Kongresu Zdrowia Mężczyzn w Szwecji. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych kongresach i konferencjach dotyczących medycyny męskiej. Jest członkinią Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Mężczyzn, Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Ogólnej oraz Międzynarodowego Towarzystwa Zdrowia Mężczyzn.

Po szóste:

okładka

W 2006 roku w Polsce ukazała się pierwsza książka tej autorki – „Sprawiedliwość owiec”, 
w 2011 kolejna – „Triumf owiec”. 
Obie okazały się bestsellerami, 
przy czym pierwsza z nich sprzedała się w Polsce w nakładzie ponad 100 000 egzemplarzy!

Opis: „Krocząc w ciemności” nie jest kontynuacją dwóch poprzednich tytułów. Autorka tworzy zupełnie nową historię, nie rezygnując jednak z tego, co czytelnicy pokochali w jej powieściach – nietypowego połączenia kryminału, fantastyki i powieści filozoficznej. „Krocząc w ciemności” - utrzymana w duchu książek Charlesa Dickensa i filmów Tima Burtona zachwyca oniryczną atmosferą, wciągającą fabułą i całą plejadą znakomicie skonstruowanych bohaterów.


INFORMACJE POCHODZĄ Z MATERIAŁÓW REKLAMOWYCH WYDAWNICTW

Komentarze

  1. "Długą utopię" nie wytrzymałam i kupiłam, "Krocząc w ciemności" mnie intryguje

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz