Świat symboli

Już zimą pokazywałam jeden z nabytków zakupionych w ZNAKU. Mam tu na myśli Słownik symboli J. E. Cirlota. 

(źródło zdjęcia: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3414,Slownik-symboli)

Jest to ta z pozycji naukowych, która maa szanse stać się nie tylko źródłem wiedzy, lecz również niesamowitą przygodą. Z jednej strony zawiera cenne, pod względem naukowym, informacje od etymologii pojęć poczynając, przez zakorzenienie zjawiska w kulturze, po jego dzisiejsze zastosowanie i interpretacje. Ale co najciekawsze Słownik… bogaty jest pod względem ciekawostek, rycin, wykresów a nawet map. Zawiera wiele informacji z zakresu etnologii, socjologii, historii kultury, literaturoznawstwa, a nawet historii. Sięgam do niej często – z czystej ciekawości czy z chęci lepszego zrozumienia czytanego tekstu. Wczoraj na przykład wspomogłam się nim przy analizie jednego z wierszy Herberta. Znalazłam tam omówienie takich figur, jak: lew, morze, korona czy choćby naszyjnik.
Pod względem ikonografii pozycja ta jest o wiele bogatsza od powszechnie w Polsce znanego Słownika… W. Kopalińskiego. Zawiera też szczegółowe i doskonale udokumentowane przedmowę oraz wprowadzenie. Znaleźć tam można omówienie czym był symbol, jakie miał/ma wpływ na ludzką wyobraźnię, rozwój kultury i jak przebiegło jego ścieranie się z takimi dyscyplinami, jak choćby psychologia czy psychoanaliza. Dla miłośników historii mitów, alegorii, kulturoznawstwa i literatury prawdziwa gratka.
Ja polecam!


KSIĄŻKA BIERZE UDZIAŁ W WYZWANIU


ORAZ W WYZWANIU:

Komentarze

 1. Mam słabość do słowników ;)))

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja niestety nie lubię słowników :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, te typowe szkolne potrafią skrzywić obraz - ale jest morze rewelacyjnych, ambitnie opracowanych słowników... - zachęcam do poszukania takich:)

   Usuń
 3. Bardzo lubię przeglądać słowniki, zwłaszcza te nietypowe. Chętnie zapoznam się i z tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Gdyby tak postawić go obok Kopalińskiego, byłaby doskonały tandem!!

   Usuń
  2. ... doskonale wyglądający na półce każdego mola książkowego:)

   Usuń
 4. OOOO! to ja tą książkę chcę, dla mnie moze to być ciekawe źródło inspiracji, lubię umieszczać symbole w moich pracach, choć nie zawsze przyznaję się do tego ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz