Polecajka



Karolina z bloga Zwiedzam Wszechświat 



zaproponowała mi wzięcie udziału w tzw. polecajce, podczas której wraz z zaprzyjaźnionymi blogeram będzie przedstawiać książki odpowiednie - naszym zdaniem - na prezent dla Mam z okazji Dania Matki. 
     W pierwszej chwili miałam chwilę zawahania... Bo jak tu wybrać JEDNĄ książkę, która zaspokoi wszystkie upodobania literackie (lub większość z nich), która dostarczy mojej mamie wątków, treści i form językowych najbardziej przez nią lubianych oraz cenionych? Co jakiś czas pożyczam Jej książki swoje, znajomych lub po prostu kupuję Jej tytuł, o którym wiem, że może być „pożądany”. Takim sposobem widziałam (i słyszałam) reakcje, kiedy czytała „Zawód: fotograf” Niedenthala, „Wspomnienia z niepamięci” Holoubka, „Gudtaw i ja” Zawadzkiej, „Lokatorkę Wildfell Hall”, „Dziwne losy Jane Eyre”, „Sońkę”, „Judasza”, „Małgorzata idzie na wojnę”, „Rewers”, „Miniaturzystkę”, „Oczyszczenie”, „Czerwone i czarne”, „Ojca Goriota”, „Archipelag GUŁag” i wiele, wiele, wiele innych, a przede wszystkim „Legion” Cherezińśkiej – książkę tę gotowa jest okrzyknąć arcydziełem nad arcydziełami ostatniej dekady… 
        Więc co mogę podarować mamie, która czyta ambitniej ode mnie i wciąż daje się literaturze zaskoczyć i porwać, oszołomić i oczarować?
             Tym razem na pewno nie fikcję. Ale gdybym miała podarować coś z fikcji literackiej to byłaby to „Anna Karenina” lub/i „Wojna i pokój”. Bo moja mama rozmiłowana jest w tzw. rosyjskiej duszy, bo fascynuje ją wszystko, co związane z Rosją i skoro Dostojewski od dawna gości na jej półkach, pora - by obok niego - zasiadł Tołstoj.
 Tylko że, przekornie, w tym roku mam dla niej dwa tomy z serii Kanon Literatury Podziemnej:) Nic z polecanych propozycji ;-)
Co wybrałam do zaprezentowania, skoro nic z już zakupionych i tu wymienionych? Zobaczcie jutro u Karoliny!
Ja sama jestem ciekawa, co wynajdą i polecą inni. 
Więc spotykamy się jutro na ścieżce pozwalającej zwiedzić literackie wszechświaty!  


Komentarze

  1. A będzie wyjątkowo ciekawie i różnorodnie, wszyscy stanęli na wysokości zadania i nadesłali naprawdę fajne teksty ^^

    OdpowiedzUsuń
  2. Jednej książki nie wybrałam, to zbyt trudne dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz