(…) unieszkodliwiony, ale nie ukarany (…) – V. Kutscher, Śliska sprawa, s. 588.Traktat Wersalski zakończył I wojnę światową. Ustanowił on nowy porządek polityczny i terytorialny Europy. Na jego mocy Niemcy musiały zrekompensować wiele strat. Jednak najtrudniejszy dla nich wydawał się być upadek ducha narodu spowodowany demilitaryzacją, zamknięciem przemysłu zbrojeniowego i sankcjami ekonomicznymi. Niemcy – tak silny i pewny siebie naród – musiał się ugiąć pod państwami Entanty. Wzbudziło to sporo niezadowolenia wśród obywateli pamiętających czasy rządów Bismarcka.

I właśnie takie czasy niezadowolenia, nowego porządku, rozrachunku, bilansu strat – są tłem 1. tomu opowieści o Gereonie Rathu „Śliska sprawa”. Komisarz GereonRath, walcząc z podziemiem pornograficznym, trafia na ślad innego (powiązanego?) przestępstwa. Zwłoki znalezione w kanale, tajemniczy duchowny, prywatne śledztwo innego policjanta, tajne spotkania sympatyków starego porządku politycznego, awanturujący się Rosjanie, zramolony dziennikarz śledczy, uliczne zamieszki z komunistami przy okazji 1. maja, szemrane towarzystwo modnego klubu nocnego, a do tego dystyngowana uciekinierka z Rosji bolszewickiej zdają się być elementami tej fabuły tak odległymi, że aż dziwnie bliskimi. I bardzo długo trudno się połapać, jaki to ma związek z policyjnym wydziałem politycznym – który sprawami obyczajowymi czy morderstwami się nie zajmuje, albo z młodziutkim Stephanem, który opiekuje się głuchymi rodzicami. A kiedy dodać do tego kwestię słynnego – legendarnego! – złotego pociągu, wyjdzie tekst z atmosferą i napięciem powieści płaszcza i szpady.

Na motywach „Śliskiej sprawy” powstał serial „Babylon Berlin”. Rewelacyjna muzyka, wiernie oddane tło społeczno-obyczajowe, piękne wieczorne toalety, panorama barwnych postaci i napięcie – to zdecydowanie mocne strony tej produkcji. Ale uczciwie trzeba dodać, że niektóre wątki są zmienione, niektóre rozwinięte, niektórych brak. Jednak jest to ciekawy kawałek kultury masowej. ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA KSIĄŻKI DZIĘKUJĘKomentarze